Поршневі пальці – пресова посадка в шатун Запобіжні заходи при встановленні
Пресова посадка поршневих пальців широко застосовується багатьма виробниками двигунів на протязі довгих років, і більшість майстрів з відновлення двигунів досконало знайомі з процедурами заміни відповідного виду поршнів. Проте, в деяких випадках застовується метод нагрівання малого кінця шатуна і наступного різкого охолодження шляхом занурення в холодну воду.
ВУЗОЛ ПОРШНЯ І ШАТУНА НЕ ПОВИНЕН РІЗКО ОХОЛОДЖУВАТИСЯ НІ В ЯКОМУ РАЗІ.
Результати тестів демонструють, що цей метод призводить до затвердіння малого кінця шатуна настільки, що він стає крихким, а це може призвести до поломки шатуна. Крім того, мала головка шатуна при нагріванні збільшується/розширюється. Після цього, при охолодженні, втрачається правильна посадка пальця і шатуна 0.001”/0.0015”(0.02/0.04 мм). Правильна посадка пальця і шатуна гарантує, що палець поршня не розбовтається від час роботи при робочій температурі двигуна.
Правильний метод посадки пальців поршня при цьому виді складання припускає нагрівання малої головки шатуна до 250º/300ºС, в ідеалі, за допомогою одного зі спеціальних пристроїв, розроблених спеціально для цього виду з’єднання пальців поршня.
У випадку відсутності такого спеціального обладнання можна використовувати нагрівальну плиту чи газовий пальник. Однак, при цьому необхідно прикласти максимальні зусилля для забезпечення рівномірного нагрівання. В якості інструкції з контролю температури можна використовувати наступну рекомендацію. Невелика ділянка відполірованого прута набуває солом’яного кольору при температурі 250ºС, пурпурового – при температурі 280ºС, світло-синього – при 300ºС, що може призвести до розм’якшення і постійного збільшення малого кінця шатуна.
Після встановлення поршневого пальця вузол повинен остигнути природним чином. Потім необхідно рясно змастити вузол поршня/поршневого пальця, бажано, шляхом занурення в тепле масло. Головною причиною заклинювання поршня під час первинного запуску двигуна після капітального ремонту є відсутність змащування вузла поршня/поршневого пальця.
Під час капітального ремонту двигунів із запресованими поршнями також необхідно враховувати вік двигуна. Багато двигунів приходять на другий чи третій ремонт. При цьому особливу увагу слід приділяти діаметру і загальному стану малої головки шатуна. Якщо поршневі пальці неодноразово замінювались раніше, правильна пресувальна посадка може виявитись неможливою і в цьому випадку може знадобитися заміна шатунів на нові.